ویدئو چلنج رو بیشتر بشناسیم، بعد ...

فدارسیون جهانی والیبال برای کمک به قضاوت صحیح داوران در مسابقات والیبال طی بخشنامه اقدام به استفاده از سیستم ویدئو چلنج در مسابقات لیگ جهانی کرد.

ویدئو چلنج رو بیشتر بشناسیم، بعد ... - تصویر 1
به گزارش جوان ایرانی به نقل از برنا، این امر در سال گذشته تنها در چند کشور از جمله روسیه برگزار شد و در سال جاری( 2014 ) FIVB تصمیم گرفت استفاده از این سیستم را در مسابقات دو گروه یک و دو که هشت تیم تراز اول جهان در آن قرار دارند اجباری کند.

به این ترتیب بود که فدراسیون والیبال ایران اقدام به تهیه این سیستم برای میزبانی و برگزاری شش دیدار خانگی خود در لیگ جهانی کرد که با وجود نادر بودن نوع دوربین های این سیستم که می بایست از 120 فریم بر ثانیه به بالا با کیفیت اچ دی باشد بالاخره موفق به تهیه این سیستم از شرکت دیتا والی که مورد تایید فدراسیون جهانی والیبال می باشد، شد.

پس از دیدار های ایران و ایتالیا با توجه به مسائل مطرح شده، بر آن آمدیم به منظور آشنایی بیشتر با این سیستم توضیحاتی در این خصوص ارائه کنیم.

در دنیای والیبال سه سیستم Video challenge موجود می باشد . این سیستم ها مربوط به کشورهای لهستان، ایتالیا و روسیه می باشد که همگی استاندارد های فدراسیون جهانی را پوشش میدهند.

سیستم بکاربرده شده در سالن 12 هزار نفری سیستم طراحی شده کشور ایتالیا بوده و دارای 12 دوربین، که 8 دوربین روی خطوط، 2 دوربین روی تور ، یک دوربین کل بازی را Record می کند و یک دوربین روی اسکوربورد.

این سیستم قابلیت افزایش تا 16 دوربین را داراست ( لازم به توضیح است که این 4 دوربین صرفا جهت کنترل مضاعف بوده و قابلیت بیشتری به سیستم اضافه نخواهد کرد.)

در تمامی لحظات مسابقه 12 دوربین به صورت محدود نقاطی از زمین را Record می کند که این نقاط شامل 20 سانتی متر به سمت چپ و راست خطوط و ارتفاع 30 سانتی متر بالاتر از خطوط و روی تور تا 20 سانتی متری آنتن با دید 20 سانتی متر از چپ و راست.

استاندارد فدراسیون جهانی والیبال 12 دوربین در مسابقه بوده که در نهایت داورها بعد از بازبینی فیلم ها امتیاز را اعمال می کند.

حال اگر زمان درخواست Video challenge از طرف هر دو تیم ، توپ یا خطا در محدوده ای خارج از دید دوربین ها باشد این فقط داور دوم است که تصمیم به پخش فیلم بازبینی شده می گیرد و تمامی عوامل تیم ها حق اعتراض را ندارند.

در نهایت سیستم Video challenge فقط برای بالابردن کیفیت مسابقه بوده و داورها هستند که تصمیم به بازبینی فیلم ها می گیرند و دیگر عوامل اجرایی فقط از داور ها پیروی میکنند.

در دو بازی اخیر مربی تیم ایتالیا چون به محدودیت های تمامی دوربین ها آگاه بود دقیقا دست روی نقاط خارج از دید دوربین ها گذاشته و با این ترفند زمان بازی را نگه می داشت که این خود یک زمان استراحتی برای تیم ایتالیا بود.

این در حالی بود که در تریسته نیز سیستم ایتالیایی ها مورد اعتراض کواچ قرار گرفت ولی به علت آگاهی کامل ناظر و داوران این دیدار به اعتراض کواچ ترتیب اثر داده نشد ولی در دیدار ایران و ایتالیا در تهران به علت اینکه داوران مسابقه اطلاعات کافی از این سیستم نداشتند و ناظر هم به خوبی بر این مورد واقف نبود، بروتو از این فرصت در راستای اهداف خود و به راه انداختن جنگ روانی استفاده کرد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه