نکاتی در مورد مراقبت از پوست کودکان

مراقبت از پوست نوزادان و کودکان

مراقبت از پوست نوزادان و کودکان

در این مقاله با نکاتی در مورد مراقبت از پوست نوزاد و کودک و جلوگیری از خشکی و اگزما ی پوست آشنا خواهید شد.

حالا دیگر نوزادتان به خانه آمده و شما در زندگی روزمره جا‌‌ افتاده‌اید. درحالی که غذا دادن به بچه و گرم نگه داشتن وی مهمترین اولویت شما محسوب می شود، مراقبت از پوست کودک نیز به همان اندازه مهم است.

پوستِ نوزاد تازه متولد شده حساس و آسیب پذیراست و در واقع سیستم ایمنی کودک به حساب می‌آید. مواد شیمیایی، عطرها، همینطور رنگ لباس‌ها، مواد شوینده ومحصولات مخصوص نوزاد ممکن است پوست او را اذیت کرده و باعث ایجاد خشکی، التهاب و جوش شوند. با وجود این، راه های زیادی هست که بتوانید از نوزادتان در برابر مشکلات پوستی محافظت کنید.

در سمت دیگر ماجرا، حساسیت پوست نوزادتان است که تماس شما با آن اثرات آرامش بخشی روی کودکتان داشته و برای رشد و پرورش او بسیار مهم است.

راه‌های متداول مراقبت از پوست نوزاد

نوزادان با پوستی چین‌دار متولد می شوند که با لایه محافظت کننده‌ای به نام ورنیکس پوشانده شده است. این لایه در طول هفته اول تولد به طور طبیعی میریزد و نیازی به پاک کردن یا درمان آن با کرم یا لوسیون نیست. (در صورتی که نوزاد دیرتر از موعد مقرر به دنیا بیاید این مرحله احتمالاَ در داخل رحم پایان می پذیرد.)

در مورد مراقبت از پوست نوزاد گفته میشود که “زیاد آن هم کم است”. در اینجا به توصیه‌هایی اشاره میکنیم که به شما کمک می کنند تا از پوست نوزاد خود در برابر آلرژی و جوش محافظت کنید:

از مکرر حمام کردن کودک خود به شدت خودداری کنید. مرتب حمام کردن بچه در سال اول تولد (بیش از سه بار در هفته)، چربی طبیعی محافظ پوست کودک را از بین برده و او را در برابر مواد حساسیت‌زا آسیب پذیر میکند وباعث واکنش‌هایی مانند اگزما میشود.

خودتان را برای آب دهان و عوض کردن پوشک بچه آماده کنید. نوزادان خیلی کثیف نمی شوند چون مسلماَ از صبح تا عصر مشغول کار نیستند و در باشگاه ورزش نمیکنند! برای یک ماه اول یا کمی بیش از آن دو تا سه بار تمیز کردن نوزاد با اسفنج مرطوب، کودک شما را به شکلی امن تمیز نگه می دارد. در این بین دهان و منطقه زیر پوشک را با کمی آب یا مایع شستشو تمیز کنید.

نوزادانی که پوست تیره‌تری دارند (مثلاَآفریقایی-آمریکایی‌ها) بهتر است که یک بار در هفته و حتی کمتر از آن حمام شوند چرا که آنها بیشتر در معرض خطر مشکلات پوستی مثل اگزما و خشکی پوست هستند.

در ماه‌های اول از محصولات مخصوص نوزادان استفاده نکنید. سیستم ایمنی نوزاد همچنان در حال پرورش یافتن است. چنانچه در خانواده‌ شما سابقه مشکلات پوستی، آلرژی و یا آسم وجود دارد باید بطور خاصی از سیستم ایمنی نوزادتان در برابر مواد حساسیت زا محافظت کنید.

لباسهای نوزاد را قبل از پوشاندنشان بشوئید. فقط از مواد شوینده مخصوص کودکان که فاقد رنگ و بو هستند استفاده کنید. لباس‌ها، ملافه و پتوی کودک را جدا از لباس‌های سایر اعضای خانواده بشوئید.

بیشتر مشکلات پوستی نوزادان مثل اگزما و التهابِ منطقه زیر پوشک در یکی دو ماه اول اتفاق نمی فتند. اگزما به صورت جوش های قرمز خارش دار روی صورت و پوست سر، آرنج یا پشت زانو مشاهده می شود.

چند توصیه برای جلوگیری از خشکی، اگزما و اذیت شدن پوست نوزاد:

با هفته‌ای یکبار حمام، چربی طبیعی پوست را حفظ کنید.
مصرف محصولات بهداشتی مخصوص نوزادان را محدود کنید و در صورت لزوم مقدار کمی لوسیون روی قسمت‌های خشک پوست بمالید.
از نرمی ولطافت لباس کودک مطمئن شوید.

زمانی که کودک به آلرژی واکنش نشان میدهد، جوش‌هایی روی پوست پدید می‌آیند. جوش‌هایی که زیر پوشک می زنند ممکن است اگزما باشند نه جوش‌های معمولی زیر پوشک. حساسیت به رنگ موجود در پوشک میتواند به تنهائی باعث چنین واکنشی شود. انتخاب یک پوشک بدون رنگ می تواند تنها نیاز شما برای جلوگیری از بروز مشکلات بعدی باشد.

جوش های زیر پوشک

در اغلب موارد جوش‌هایی که زیر پوشک به وجود می‌آیند به خاطر رطوبت پوشکِ کثیف است. این جوش‌ها ممکن است به خاطر خوب خشک نکردن نوزاد بعد از حمام به وجود بیایند البته گاهی هم باکتری‌ها و عفونت‌‌های قارچی سبب بروز آنها می شوند. کودکانی که آنتی‌بیوتیک مصرف میکنند بیشتر مستعد چنین جوش هایی هستند چرا که این دارو به قارچ‌ها اجازه رشد میدهد.

بیشتر جوش‌هایی که زیر پوشک به وجود می‌آیند نیازی به درمان دارویی ندارند. برای درمان آنها و جلوگیری از مشکلات بعدی کافیست:

پوشک را مرتب چک کنید.
به محض کثیف شدن و حتی شک، آن را عوض کنید.
محل پوشک را با شوینده ملایم بی بو یا آب بشویید. اگر جوش‌ها در شرایط بدی هستند، بدون دست کشیدن به پوست نوزاد فقط آن را با فشار ملایم آب بشویید.
از پارچه تمییز و لطیف استفاده کنید نه دستمال مرطوب. الکل یا عطر موجود در بعضی از آنها باعث اذیت و خشکی پوست نوزاد میشود.
موقع خشک کردن، حوله را روی پوست نوزاد نکشید بلکه گذاشته و بردارید. قبل از دوباره پوشک کردن، اجازه دهید قسمتی از بدن نوزاد که زیر پوشک بوده، هوا بخورد و به خوبی خشک شود.
یک لایه نازک وازلین یا پماد‌های محافظت کننده مثل پماد آ‌د یا دسیتین (Desitin or A&D.) روی پوست بمالید.
در صورتی که از پودر بچه استفاده میکنید دقت کنید که آن را از صورت کودک دور نگه دارید زیرا طلق یا آرد ذرت موجود در آنها میتواند باعث ایجاد مشکلات تنفسی شود.

اگر جوش‌ها در عرض دو تا سه روز از بین نرفتند با دکتر متخصص کودکان مشورت کنید. چنانچه این جوش‌ها به خاطر اگزما، باکتری، عفونت قارچی یا دلایل دیگری به وجود آمده باشند شاید به درمان دارویی نیاز داشته باشید.

پوست نوزاد از نوازش ملایم لذت میبرد.

رساندن پیام به نوزادتان در هر دقیقه بسیاراهمیت دارد. درست مثل در آغوش گرفتن، نوازش و ماساژ هم پیام عشق ومحبت شما را به فرزندتان میرساند. تحقیقات نشان داده‌اند که ادامه بقای کودک بستگی به لمس شدن توسط دیگران دارد چرا که لمس کردن باعث افزایش ایمنی و مقابله با بیماری‌ها میشود. به علاوه کودکانی که این پیام را دریافت میکنند آرام‌تر هستند، بهتر میخوابند و کمتر گریه میکنند همانطور که همه پدرها و مادرها آرزو دارند!

روش خاصی برای ماساژ دادن نوزاد وجود ندارد. در یک اتاق گرم به سادگی کودک را روی یک پتو یا پارچه لطیف بخوابانید. به تن نوزاد کوچک خود روغن یا لوسیون ملایمی بمالید و با دستانتان بدنش را گرم کنید. سپس با ملایمت سینه وشکم کودک را ماساژ دهید. سعی کنید که با او ارتباط چشمی برقرار کرده و به آرامی اواز بخوانید و با فرزندتان صحبت کنید. اگر فرزندتان شروع به نق‌نق کردن یا سر و صدا کرد شاید علت آن این باشد که برای ماساژ آماده نیست یا شاید لازم باشد که ملایم‌تر او را لمس کنید. آنچه که بیش از هر چیز اهمیت دارد زمانی است که با هم صرف می‌کنید.

هیچ چیز به نرمی و لطافت پوست نوزادان نیست و هیچ چیز مثل ناراحتی‌های پوستی از قبیل التهاب پوشک یا بیماری‌هایی مثل کلاه گهواره، باعث کلافگی و آزردگی کودک نمی شوند. بسیاری از نوزادان در سه ماهه اول تولد در معرض ناراحتی‌های پوستی هستند.

در ادامه به تشخیص و درمان مشکلات پوستی متداول در نوزادان اشاره می کنیم.

نوزادان در معرض جوش‌های پوستی هستند

خبر خوب در مورد جوش‌های روی پوست نوزادان این است که بیشتر آنها باعث آسیب نشده و خود به خود از بین میروند. درحالی که مراقبت از پوست نوزاد امری پیچیده و مشکل به نظر میرسد، کافیست بتوانید به سادگی تشخیص دهید که: در چه شرایطی میتوانید مشکل را در خانه حل کنید؟ در چه صوررتی باید از درمان داروئی استفاده کنید؟ و در نهایت این که چطور مانع بروز مشکلات پوستی نوزادتان شوید.

چطور مانع بروز التهاب پوست زیر پوشک شوید

در صورتی که پوست نوزاد در منطقه پوشک قرمز شده، شما با مشکل التهاب پوشک رو‌به‌رو هستید. در بیشتر موارد علت بروز این مشکل آن است که پوشک‌ها خیلی سفت و تنگ هستند یا اینکه پوشکِ مرطوب برای مدتی طولانی دور پای نوزاد بسته مانده یا نوع خاصی از پوشک، ماده شستشو و یا دستمالی که استفاده میکنید باعث آزار پوست فرزندتان میشود. برای پیشگیری از این مشکل، تا آنجا که ممکن است اجازه دهید منطقه پوشک باز مانده و هوا بخورد، به محض خیس شدن پوشک آن را عوض کنید، با پارچه لطیفی کودک را تمیز کرده و از کرم اکسید روی استفاده کنید.

جوش‌های روی صورت نوزاد

جوش‌های ریزی که روی صورت نوزادان پدیدار میشوند با جوش یا آکنه‌هایی که روی صورت نوجوانان وجود دارد به کلی متفاوتند. تحقیقات نشان داده که ممکن است علت بروز این جوش‌ها در نوزادان، قارچ‌ها باشند نه تجمع چربی. جوش‌های سر سفید روی بینی و گونه نوزادان معمولاَ در عرض چند هفته به صورت خود به خودی ازبین رفته و نیازی به درمان یا استفاده از لوسیون ندارند.
لکه‌های مادرزادی

بسیاری از نوزادان ( بیشتر از ده درصد آنها) روی پوستشان لکه یا ماه گرفتگی دارند. این تغییر رنگ در بعضی قسمت های پوست، ارثی نیست. این لک‌ها ممکن است هنگام تولد نوزاد روی پوست او وجود داشته باشد یا اینکه چند ماه پس از آن ظاهر شود. به طور کلی وجود این کله‌ها نگران کننده نیستند و احتیاجی به درمان ندارند ولی در صورتی که وجود آنها روی پوست نوزادتان شما را نگران کرده با متخصص اطفال مشورت کنید.

Atopic Dermatitis یا اگزما

اگزما جوش قرمز و خارش‌داریست که ممکن است در واکنش به چیزی به وجود آمده باشد. این مشکل معمولاَ در بچه هایی که سابقه خانوادگی آسم، آلرژی و درماتیت دارند، متداول است. اگزما ممکن است روی صورت نوزاد به صورت جوش یا تاول بروز کند که به مرور زمان کلفت، خشک و فلس مانند میشود (کبره می بندد). همچنین ممکن است شما اگزما را روی آرنج، سینه، بازو، یا پشت زانوی نوزاد مشاهده کنید. برای درمان اگزما، تحریک کننده‌ها را تشخیص داده و آنها را از نوزاد دور کنید. از صابون‌ها و مواد شوینده ملایم استفاده کرده و از کمی مرطوب کننده استفاده نمایید. در صورت شدید بودن مشکل، درمان دارویی باید توسط پزشک تجویز شود.

خشکی پوست نوزاد

نیازی نیست که از خشکی پوست نوزاد تازه متولد شده و پوسته پوسته شدن آن نگران شوید. این اتفاق اغلب زمانی رخ میدهد که نوزاد کمی دیر متولد شده است. لایه زیرین پوست نوزاد شما سالم، نرم و لطیف و مرطوب خواهد بود. در صورتی که خشکی پوست نوزادتان ادامه پیدا کرد با پزشک او مشورت کنید.

چربی اضافی، علت بروز کلاه گهواره

بیماری کلاه گهواره ممکن است در ماه اول یا دوم تولد بروز کند که معمولاَ در عرض یکسال از بین میرود. کلاه گهواره که seborrheic dermatitis نیز نامیده میشود، تا حدی به دلیل چربی اضافی به وجود می‌آید و سبب فلسی و مومی شدن پوست همچنین ایجاد جوش‌های قرمز روی پوست سر، ابرو‌ها، پشت پلک، روی بینی ویا پشت گوش میشود. پزشک متخصص کودک شما بهترین درمان را برای حل این مشکل ارائه خواهد داد که ممکن است شامل استفاده از شامپوی مخصوص، روغن بچه و یا کرم یا لوسیون خاصی باشد.

عرق سوز

عرق سوزمعمولاَ به شکل جوش‌های ریز قرمز و صورتی، در قسمت‌هایی از پوست نوزاد که در معرض عرق کردن هستند، مثل گردن، منطقه زیر پوشک، زیر بغل و چین‌خوردگی‌های پوست ظاهر میشود. برای درمان عرق سوز کافیست از لباس‌های خنک‌، گشاد و خشک استفاده کنید. تلاش کنید در زمستان هم لایه‌های مختلفی از لباس به تن نوزادتان بپوشانید تا در صورت لزوم بتوانید از لباسها کم کرده و مانع عرق کردن او شوید.

پوست نوزاد نیازی به استفاده از پودر ندارد

ممکن است ذرات ریزی از پودر بچه یا مقداری از آرد ذرت موجود در این پودر‌ها وارد ریه نوزاد شده و باعث بروز مشکلات تنفسی در وی شود. پس بهتر است از استفاده از این پودر‌ها برای نوزادتان خودداری کنید.

برجستگی‌های سفید روی پوست نوزاد (ارزن)

از هر دو نوزادی که به دنیا می‌آیند، یکی از آنها دانه‌های سفید ارزن مانندی روی پوستش خواهد داشت. این دانه ها که از مسدود شدن غدد چربی به وجود می‌آیند، اغلب روی بینی و صورت نوزاد پدیدار میشوند. گاهی این دانه‌ها را به نام آکنه نوزادان میشناسند در صورتی که آکنه نوزادان در اثر تغییرات هورمونی به وجود می‌آید. درمان این دانه‌ها آسان است. به محض اینکه غده‌های چربی نوزاد در عرض روز یا چند هفته باز شوند این دانه‌ها هم ناپدید خواهند شد و نیاز به درمان خاصی ندارند.

عفونت‌های قارچی در نوزادان

عفونت‌های قارچی اغلب بعد از مصرف یک دوره آنتی‌بیوتیک به وجود می‌آیند و بسته به اینکه در کدام قسمت از پوست نوزاد ایجاد شده‌اند، متفاوت هستند. ممکن است آنها را به شکل برفک روی دهان یا زبان نوزادتان ببینید در حالی که در منطقه پوشک به شکل جوش‌های قرمز روشن ظاهر میشوند. در مورد آنها با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید. برفک دهان با داروی ضد قارچ درمان میشود در صورتی که از کرم ضد قارچ برای از بین بردن جوش‌های قارچی منطقه پوشک استفاده میکنند.

توصیه‌هایی برای شستشوی لباس‌های نوزاد برای محافظت از پوست او

دور نگه داشتن نوزادتان از جوش‌های پوستی او را خندان و سرحال خواهد کرد. برای شستن هر چیزی که با پوست نوزاد در تماس است از پتو و ملافه گرفته تا حوله وحتی لباس‌های خودتان از مواد شوینده ملایم و مناسب استفاده کنید. با این کار شما مانع اذیت شدن پوست نوزاد و خارش آن خواهید شد.

پوست زرد علامت بیماری زردی

بیماری زردی، دو تا سه روز پس از تولد نوزاد باعث تغییر رنگ پوست و چشم او به رنگ زرد میشود. این بیماری در نوزادانی که زودتر از موعد متولد میشوند، متداول است و علت آن زیاد شدن میزان بیلی روبین (ماده‌ای که از شکسته شدن هموگلوبین به وجود می‌آید) است. این حالت معمولاَ در عرض یک یا دو هفته از بین خواهد رفت. درمان زردی میتواند شامل شیر دادن مرتب باشد یا در صورتی که بیماری شدید باشد از فتوتراپی برای درمان استفاده میکنند. در صورتی نوزاد شما زرد به نظر میرسد، این موضوع را با پزشک خود مطرح کنید.

آفتاب سوختگی پوست نوزاد

قرار گرفتن در برابر نور آفتاب بسیار خوشایند خواهد بود ولی ممکن است که نوزادتان را در معرض خطر آفتاب سوختگی قرار دهد. شما میتوانید از کرم ضد آفتاب مخصوص کودکان در هر سنی استفاده کنید. اما بهترین راه مراقبت از نوزاد در برابر آفتاب سوختگی این است که او را تا شش ماه از قرار گرفتن در برابر نور مستقیم خورشید حفظ کنید. برای آفتاب سوختگی‌های ملایم، هر روز پارچه خنکی را برای 10-15 دقیقه روی پوست نوزاد قرار دهید و برای سوختگی‌های شدید‌تر به پزشک مراجعه کنید.

کرم ضد آفتاب مخصوص کودکان

روی قسمت هایی از پوست کودک که با لباس پوشانده نمیشوند کرم ضد آفتاب بمالید. همچنین میتوانید از کرم اکسید روی برای بینی، گوش و لب های کودکتان استفاده کرده و بقیه قسمت‌ها را با لباس یا کلاه لبه‌دار بپوشانید. عینک آفتابی هم چشمان کودک را از اشعه‌های مضر خورشید محفوظ نگاه میدارد.

محصولات مراقبت از پوست نوزادان

آیا خیال دارید برای نوزادتان محصولات مراقبت از پوست خریداری کنید؟ هر چه کمتر از این مواد استفاده کنید بهتر است. به دنبال محصولاتی باشید که فاقد رنگ، مواد معطر، فتالات‌ها و پارابن‌ها (نوعی مواد شیمیایی) باشند زیرا هرکدام از آنها میتوانند باعث آزار پوست نوزاد شما شوند. اگر شک دارید که محصولی مناسبِ پوست نوزاد شما هست یا نه در مورد آن با پزشک متخصص مشورت کنید.

از ایجاد مشکلات پوستی در حمام بپرهیزید

همیشه به خاطر داشته باشید که پوست نوزادان تا چه حد لطیف و حساس است. هنگام حمام کردن نوزادتان، بیشتر از سه تا پنج دقیقه او را در آب گرم نگه ندارید. اجازه ندهید که فرزندتان برای مدت طولانی در آب آغشته به صابون بنشیند و بازی کند. بلافاصله بعد از حمام و تا وقتی تن نوزاد هنوز خیس است از لوسیون یا مرطوب کننده استفاده کنید و سپس به جای کشیدن حوله روی پوست نوزاد، به آرامی حوله را روی پوست او قرار داده و بردارید.

ماساژ دادن نوزاد

در صورتی که جوش‌ها و یا سایر مشکلات پوستی باعث آزار فرزندتان شده، سعی کنید او را ماساژ دهید. نوازش کردن و ماساژ دادن نوزاد نه تنها به آرامش او کمک میکند، بلکه ممکن است سبب شود که کودک کمتر گریه کرده و بهتر بخوابد.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد

بیشتر جوش‌ها و مشکلات پوستی نوزادان از اهمیت زیادی برخوردار نیستند اما بعضی از آنها علامت عفونت بوده و نیاز به توجه اساسی دارند. در صورتی که پوست نوزاد بوی خاصی می دهد یا نقطه‌های قرمز و بنفش روی آن پدید آمده است یا چنانچه کورک‌های زرد وچرکی روی پوست نوزاد مشاهده کردید یا در شرایطی که فرزندتان تب‌دار و بی حال است، بلافاصله با پزشکتان قرار بگذارید./ شفاجو

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه