مسابقات بسکتبال ویلیام جونز آغاز می‎شود - ماموریت تیم - ب - ایران در جام سی و ششم

مسابقات بسکتبال ویلیام جونز آغاز می‎شود - ماموریت تیم - ب - ایران در جام سی و ششم - تصویر 1

به گزارش جوان ایرانی به نقل از مهر، مسابقات جام ویلیام جونز رقابت‎هایی است که هر ساله به میزبانی چین‌تایپه برگزار می‎شود. "روناتو ویلیام جونز" نام اولین دبیر فدراسیون جهانی بسکتبال (فیبا) بود که حدود نیم قرن این مسئولیت را برعهده داشت.

سال 1932 فدراسیون جهانی بسکتبال از هندبال جدا شد و با ریاست یک مدیر سوئیسی فعالیت‌های مستقل خود را آغاز کرد. همزمان "روناتو ویلیام جونز" به عنوان دبیر در فدراسیون جهانی بسکتبال آغاز به کار کرد. وی که پیش از انقلاب و در زمان ریاست سرهنگ صادقی در فدراسیون بسکتبال ایر��ن سفری به کشورمان داشت تا به عنوان مدرس در دوره آموزش داوری تهران شرکت کند، طی 44 سالی که دبیر فدراسیون جهانی بسکتبال بود خدمات ارزنده‌ای را به این فدراسیون و کشورهای عضو آن ارائه کرد. بر همین اساس تایوانی‎ها به پاس قدردانی از زحمات او رقابت‎هایی را تحت عنوان نام او یعنی "ویلیام جونز" تدارک دیدند.

برگزاری رقابت‌های ویلیام جونز از سال 1977 در چین‌‎تایپه آغاز شد. تایوانی‎‏ها از آن سال تاکنون، به جز سال‌های 1979، 1989 و 2003 که مسابقات اصلا برگزار نشد، همه ساله میزبان شرکت کنندگان در رقابت‌های جام ویلیام جونز در هر دو بخش مردان و زنان بوده‌اند و تا به امروز هم نسبت به برگزاری آن وفادار بوده اند طوریکه امسال سی و ششمین دوره این رقابت‌ها برگزار خواهد شد.

البته از سال 1990 بود که برگزاری مسابقات جام ویلیام جونز به صورت منظم و هر ساله پیگیری شد اما در کل برای تیم‌های شرکت کننده در مسابقات بسکتبال جام ویلیام جونز هیچ محدودیتی وجود ندارد طوریکه در هر دوره این مسابقات تیم‎های ملی یا باشگاهی از کشورهای مختلف شرکت داشته‌‏اند. براین اساس تاکنون کشورهای زیادی در این رقابت‌ها شرکت کرده‌اند که طی آن نمایندگان 27 کشور آسیایی، آمریکایی، اروپایی و آفریقایی مدال‌آور هم شده‌اند.

ایران یکی از کشورهایی است که طی سال‏‌‎های گذشته دعوت نامه حضور در مسابقات جام ویلیام جونز را دریافت کرده است. امسال نیز تایوانی‏‌ها ایران را به عنوان مدافع عنوان قهرمانی به حضور در این رقابت‏‌ها دعوت کرده‏‌اند اما در غیاب تیم ملی که درگیر اردوهای آماده سازی اروپایی برای حضور در مسابقات قهرمانی جهان است، تیم "ب" به این تونمنت بین‌المللی اعزام شده است.

علاوه بر تیم "ب" ایران اما بیو تکنولوژی آمریکا، اولسان کره‌جنوبی، مصر، اردن، چین‌تایپه A، چین‌تایپه B و ژاپن دیگر تیم‌هایی هستند که در رقابت‌های 2014 ویلیام جونز شرکت دارند. با حضور این تیم‌ها، سی و ششمین دوره مسابقات جام ویلیام جونز از فردا (شنبه 18 مردادماه) آغاز شده و تا 26 مردادماه ادامه خواهد داشت. این هشت تیم ابتدا به صورت دوره ای با یکدیگر دیدار می کنند سپس بر اساس رده بندی نهایی که به دست آورند، دیدارهای‌شان را در قالب مرحله دوم دنبال خواهند کرد.

تیم "ب" بسکتبال ایران نخستین دیدار خود در سی و ششمین دوره مسابقات ویلیام جونز را برابر نماینده آمریکا برگزار می کند سپس به ترتیب با تیم‌های ژاپن، مصر، تیم B چین‌تایپه، کره‌جنوبی، تیم A چین‎تایپه و اردن دیدار خواهد داشت.

مسابقات بسکتبال ویلیام جونز آغاز می‎شود - ماموریت تیم - ب - ایران در جام سی و ششم - تصویر 2

برنامه دیدارهای ایران در مسابقات 2014 ویلیام جونز به این شرح است:

شنبه 18 مردادماه
* ایران - بیو تکنولوژی آمریکا

یکشنبه 19 مردادماه
* ایران - ژاپن

دوشنبه 20 مردادماه
* ایران - مصر

سه‌شنبه 21 مردادماه
* ایران - تیم B چین‌تایپه

چهارشنبه 22 مردادماه
* ایران - کره‎‌جنوبی

پنجشنبه 23 مردادماه
* ایران - تیم B چین‎تایپه

جمعه 24 مردادماه
* ایران - اردن

ماموریت تیم "ب" ایران در جام 2014 ویلیام جونز
دوره پیشین مسابقات بسکتبال جام ویلیام جونز با قهرمانی ایران به پایان رسید. ایران که برای آماده‌سازی بیشتر جهت حضور در مسابقات جام ملت‌های آسیا در جام سی و پنجم ویلیام جونز شرکت کرده بود، موفق شد در فاصله یک روز مانده به پایان این رقابت‌ها با برتری برابر نماینده اول کشور میزبان قهرمانی خود را مسجل کند و در نهایت هم با غلبه بر اردن در روز پایانی مسابقات، قهرمانی خود را به عنوان تنها تیم بدون باخت مسجل کرد.

در غیاب تیم ملی ایران که در اردوی اروپایی به سر می‌برد اما امسال تیم "ب" در این رقابت‌ها شرکت خواهد کرد. تیمی که مدت زمان زیادی از شکل‌گیری آن با ترکیب فعلی نمی‌گذرد و شاید این مسئله ماموریت این تیم را برای تکرار قهرمانی با نام "ایران" سخت کرده باشد.

در هر صورت تیم "ب" ایران پنجشنبه شب با ترکیبی متشکل از 14 بازیکن یعنی فرید اصلانی، محمد حسن‌زاده، حامد حسین‌زاده، امیر صدیقی، صالح فروتن، رضا رنجبر، محمد اوجاقی، محمد ترابی، میثم میرزایی، مسعود سلیمانی، حسیم حمتی، محمد فلاحت، عماد سلمانی و رسول مظفری راهی چین‌تایپه شد تا از فردا دیدارهای خود در این مسابقات را آغاز کند.

ایران در رده دوم تیم‌های پرافتخار جام ویلیام جونز
ایران یکی از 27 کشور مدال‌آور در مسابقات بسکتبال جام ویلیام جونز است که تاکنون موفق به کسب پنج مدال از این مسابقات شده است. سه مدال ایران به صورت متوالی طی سال‌های 2009 تا 2011 با قهرمانی تیم ملی به دست آمد. بعد از اینکه مهرام با نایب قهرمانی در سال 2012 بسکتبال ایران را صاحب چهارمین مدال کرد، تیم ملی موفق شد در دوره پیش نیز به عنوان قهرمانی دست یابد. این پنج مدال (4 طلا و یک نقره) بسکتبال ایران در رده دوم جدول تیم‏‌های پرافتخار شرکت کننده در رقابت‌‏های ویلیام جونز قرار داده است.

البته بسکتبال تا پیش از برگزاری دوره پیشین رقابت‌های جام ویلیام جونز در رده سوم تیم‌های مدال آور این مسابقات قرار داشت اما قهرمان شدن در جام 2013، منجر به صعود یک پله‌ای بسکتبال و قرار گرفتن در جایگاه دوم این جدول شد.

درکل تاکنون 11 کشور آمریکا، فیلیپین، ایران، چین تایپه، اردن، کره جنوبی، کانادا، استرالیا، سوئد، نیوزلند و آلمان موفق به قهرمانی در رقابت‏های جام ویلیام جونز شده‏‌اند که در میان آنها سهم آمریکا با 15 مدال طلا، 5 نقره و 6 برنز بیشتر از همه بوده است. با این اوصاف اگر هم تیم "ب" ایران موفق به کسب قهرمانی شود تغییری در جایگاه ایران در جدول رده بندی تیم های مدال آور ایجاد نخواهد شد.

رده‌بندی پنج تیم برترشرکت کننده در رقابت‎های جام ویلیام جونز به شرح زیر است:

ردیف نام کشور مدال طلا مدال نقره مدال برنز مجموع مدال‌ها
1 آمریکا 15 5 6 26
2 ایران 4 1 - 5
3 فیلیپین 4 - 3 7
4 چین‌تایپه 2 7 3 12
5 اردن 2 1 - 3

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه