زهرا نعمتی در سازمان ملل خواستار توسعه ورزش معلولین شد

بانوی طلایی پارالمپیک لندن و نماینده ایران در کنفرانس کنفدراسیون حقوق افراد دارای معلولیت در مقر سازمان ملل به ایراد سخنرانی پرداخت.

زهرا نعمتی در سازمان ملل خواستار توسعه ورزش معلولین شد - تصویر 1
به گزارش جوان ایرانی به نقل از برنا، در کنفرانس کنفدراسیون حقوق افراد دارای معلولیت، پنلی اختصاصی به ورزش معلولین اختصاص یافته بود که تنها 2 ورزشکار دارای معلولیت در آن حضور داشتند؛ زهرا نعمتی و سالواتور سیمیون شناگر معروف قطع عضو از کشور ایتالیا.

متن سخنرانی زهرا نعمتی در این کنفرانس به شرح زیر است:

"باتشکر از رئیس جلسه و نیز روز به خیر به همگی، من زهرا نعمتی اولین زن ایرانی هستم که به مدال طلای پارالمپیک دست یافته و خوشحالم در کنار شما هستم. ورزش معلولین در ایران همراه با جنگ تحمیلی پا گرفته و تا به امروز پیشرفت‌های چشمگیری داشته است.حدود 10 سال قبل بر اثر حادثه‌ای ناخوشایند با تمام موفقیت‌هایم در تکواندو خداحافظی کرده و با ضایعه نخاعی به ورزش تیروکمان وارد شدم.

دین اسلام، فرهنگ ایرانی و حمایت والدینم به من یاد داده ناامیدی در زندگی جایی ندارد. بنابراین در سایه پیشرفت جنبش پارالمپیک در ایران، فعالیت‌های ورزشی خود را این بار در ورزش معلولین، در تیروکمان آغاز کردم. تیروکمان کمک کرد توانایی‌های من دیده شود و نه ناتوانی‌هایم. ما این جا گرد هم آمده ایم تا راه‌های تحقق حقوق معلولین در کنوانسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد را به بحث و بررسی بگذاریم. به عبارتی دیگر چگونه می‌توان دنیایی واقعی از توانمندی‌ها، استقلال، یکسان‌سازی، ورود به اجتماع، احترام متقابل و به دور از تبعیضات ساخت؟

من باور دارم ورزش چه در سطح مبتدی و چه در سطح حرفه‌ای، ابزاری سهل الوصول و قدرتمند برای ورود معلولین به اجتماع است. ورزش از 2 سو به فرد معلول کمک می‌کند: از یک سوی باور و نگاه مردم عادی به معلولیت را تغییر می‌دهد و از سویی دیگر باور و نگاه معلول به خودش را. این تاثیر درونی و بیرونی، انزوای فرد معلول را به شدت کاهش داده و او را به زندگی اجتماعی می‌کشاند. خودباوری، مهارت و سطح معلومات فرد معلول را افزایش داده و حتی او را قادر می سازد نه تنها از خودش بلکه از دیگران حمایت کند.

کودکان باید از زمان ورود به مدرسه با ورزش معلولین آشنا شوند و سیستم آموزشی باید به گونه‌ای باشد که تا حد امکان کودکان معلول در فعالیت‌های ورزشی مدرسه شرکت داشته باشند و بدین‌ وسیله بتوانند استعدادها و مهارت‌های خود را به منصه ظهور برسانند. همچنین از طریق ورزش دانش آموزان معلول و غیر معلول می‌‌توانند در سطحی یکسان به بازی و تفریح پرداخته و فضایی مثبت از توانایی‌های فرد معلول به وجود می‌آید که در ادامه زندگی او تاثیری به سزا دارد.

از طرف دیگر من بر این اعتقاد هستم که ورزش ملجا خودباوری، خوداستقلالی و توانمندسازی در زنان و دختران معلول است. زنان معلول از 2 جهت مورد تبعیض قرار می‌گیرند: یکی جنسیت‌شان و دیگری معلولیت‌شان. همان طور که می‌دانید، تعداد زنان و دختران معلول فعال در ورزش معلولین بسیار اندک است. متاسفانه هنوز در برخی نقاط جهان این تصور وجود دارد که زن حق حضور در اجتماع را ندارد. ما مخالف این باور هستیم. در ایران هر سال در روز بزرگداشت پارالمپیک حدود 30 هزار معلول که نیمی از آنان را بانوان تشکیل می‌دهند با رشته‌های مختلف ورزش معلولین و چالش‌های آن آشنا می‌شوند. چالش‌ها و موانعی مانند دسترسی به اماکن.

آیا اماکن ورزشی بهینه‌سازی شده‌اند؟ وضع حمل و نقل شهری چگونه است؟ حتی گاهی موانع فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و فقدان زیرساخت‌های توسعه‌ای موانعی برای حضور معلولان در اماکن ورزشی هستند. بنابراین پیشنهاد می گردد مسئله توسعه جهانی برای معلولین باید به عنوان یکی از اولویت ها در برنامه توسعه هزاره در سال 2015 میلادی مد نظر قرار گیرد تا در سال 2030 شاهد توسعه کلیه کشورها در زمینه بهینه‌سازی برای معلولین باشیم.

همچنین پیشنهاد می‌شود مقوله اشتغال‌زایی و برخورداری یکسان آن برای زنان و مردان معلول مورد توجه خاص قرار گیرد تا مبحث فقر در این قشر جامعه به کلی محو گردد.

من فکر می‌کنم تحقق حقوق معلولین باید تبدیل به دغدغه‌ای ملی برای مردم و دولت شده و باید در برنامه‌های توسعه ورزش همگانی،جایگاهی مخصوص برای افراد معلول تعبیه گردد.

ما آمده‌ایم تا پلی باشیم میان آن چه باید باشد و آن چه هست. بیایید با هم دنیایی خالی از موانع بسازیم، دنیایی مملو از درک متقابل و صلح و آرامش برای همه معلولان.

متشکرم. "

لازم به ذکر است دستورالعملی از سوی کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت در حال تدوین است که بر اساس آن اقدامات مورد نظر برای افراد دارای معلولیت سراسر جهان طی سال‌های 2015 تا 2030، پیشنهاد و مورد تایید قرار می‌گیرد.بر این اساس، زهرا نعمتی به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران 2 پیشنهاد مذکور را برای درج در این سند، ارائه کرد.

زهرا نعمتی که با همراهی دکتر بتول مشرف جوادی، نایب رئیس فدراسیون در این کنفرانس حضور یافته است، دیروز دیدار کوتاهی با بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد داشت و طی آن شرح کوتاهی از فعالیت های ورزشی‌اش ارائه کرد.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه