روشی برای بهره‌وری از زمان!

روشی برای بهره‌وری از زمان!,
ساده‌ترین بهره‌وری از زمان، فهرست کردن کارهائی است که در روز باید انجام دهیم. با این روش، علاوه بر جلوگیری از فراموش کردن کارها، می‌توان با مراجعه به لیست، به اولویت‌بندی پرداخته و کارهای مهم و فوری را از بقیهٔ کارها جدا کرد. بسیاری از مردم، در حال حاضر، اهمیت تعیین لیست کارهای روزانه را یافته‌اند، ولی در خصوص اولویت‌بندی آن، برحسب اهمیت و فوریت، دچار اشکال هستند.
داستان مهشوری در مورد فهرست کردن کارها و تأثیر آن بر بهره‌وری، منسوب به آقای ”چازلز شواب“ مدیر عامل ”فولاد بتعلم“ وجود دارد. او از مشاور خود خواست تا روشی برای انجام کارهایش، برای اسثفادهٔ درست از زمان به او بیاموزد.
مشاور به او گفت: ”من به شما روس آسان و مؤثری یاد می‌دهم که بازدهی کار شما را تا ۵۰ درصد افزایش می‌دهد“.
آن‌گاه مشاور، یک برگ کاغذ سفید به ”شواب“ داد و به او گفت ۶ مورد از کارهای مهمی که می‌بایست فردا انجام دهد، در آن بنویسد و آن‌ها را به ترتیب اهمیت، شماره‌گذاری کند و از او خواست که از روز بعد، کارهایش را به ترتیب اولویت از مورد اول، شروع کند و پس از آن‌که تمام شد، سراغ دومین مورد برود و همین روش را تا آخرین مورد ادامه دهد. مشاور به او تأکید کرد که تا کارهای با اولویت را تمام نکرده، به کارهای دیگر مراجعه نکند و نگران نباشد که ممکن است تنها به یک یا چند کار مهم رسیدگی کرده باشد؛ چون به هرحال، مشغول انجام مهم‌ترین کارهایش بوده است. مشاور به آقای ”شواب “ گفته بود که اگر با این روش نتواند کارهایش را سامان دهد، روش‌های دیگر برای او چندان مؤثر و کارساز نخواهد بود و او بدون این روش،در تصمیم‌گیرهایش راجع بهاین که کدام یک از کارهای روزانهٔ او مهم‌تر است، دچار زحمت و اشکال خواهد شد.
آقای ”شواب“ پس از به کارگیری این روش، آن را بسیار مفید یافت و دستور داد که کلیهٔ کارمندانش نیز از همین روش استفاده کنند. او در این باره می‌گوید: ”از آن به بعد، من و کارکنانم، ابتدا به انجام و اتمام لازم‌ترین کارهای روزانه می‌پردازیم“.
روزگار، دریائی است که کشتی زندگی ما بر روی آن به طرف ساحل مقصود می‌رود. این دریای بزرگ، همیشه در جزرومد است؛ اگر امروز آرام باشد، فردا به طور حتم طوفانی خواهد شد. بنابراین، وقتی آرام است، باید فرصت‌ها را غنیمت شماریم و از آن، به بهترین شکل استفاده کنیم!

منبع : مجله موفقیت


 
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه