روشهای غلبه بر حس رقابت طلبی

روشهای غلبه بر حس رقابت طلبی,
هر کسی دوست دارد برنده باشد، اما برخی از افراد هستند که "وسواس رقابت" آنها را در بر می گیرد. این افراد تمایل دارند که همیشه نفر اول باشند، بهترین بوده، و دلشان می خواهد که در هر کاری که وارد می شوند، برنده خارج شوند.
این حس رقابت طلبی سبب ایجاد تنش در روابط فردی و اجتماعی آنها می شود. دکتر فیل روانشناس معروف به ما هشدار می دهد که: "عشق و رقابت مانند روغن و آب هستند، و هیچ گاه با هم مخلوط نمی شوند." او پیشنهادات زیر را برای افراد رقابت جو مطرح کرده و به آنها توصیه می کند که یاد بگیرند آرام باشند و از همان چیزهایی که دارند نهایت لذت و استفاده را ببرند.
به جای رقابت با برادر و خواهر، سعی کنید از موفقیت هایشان لذت ببرید.
گاهی اوقات برخی از افراد هستند که حتی در مورد خواهر و برادرهای خودشان هم احساس بدی پیدا می کنند. این قبیل افراد به ظاهر و چگونگی برادر و یا خواهر خود حسادت می می ورزند. اگر شما جزء این گروه هستید، به هیچ وجه نباید به خودتان اجازه بدهید که در کارهای آنها دخالت کرده و خرابشان کنید.
دکتر فیل به مهمانان برنامه ی خود، خواهرهای دوقولوی ۴۶ ساله ای را معرفی می کند که در تمام طول عمر خود با هم در حال رقابت بوده اند. وی سپس اظهار می دارد: "زمانیکه با خواهر خودتان رقابت می کنید تا برنده شوید، باید از او یک بازنده بسازید." به این موضوع فکر کنید؛ آیا واقعاً احساس می کنید که می توانید با غرور بگویید: "من از خواهرم یک بازنده ساختم؟" زمانیکه بر سر مسائل جزئی و سطحی با هم رقابت می کنید، با این کار صرفاً محبت یکدیگر را از دست می دهید و چیز دیگری هم عایدتان نخواهد شد.
به جای اینکه همواره در حال رقابت با یکدیگر باشید، خودتان را جای او بگذارید. از موفقیت های که به دست می آورد احساس غرور کرده و به او افتخار کنید. "اصیل ترین و خالص ترین عشق در این دنیا عشقی است که ما نسبت به خانواده ی خود داریم، چرا که احساس رقابت نسبت به اعضای خانواده ی خود نداریم. و به این واسطه میتوانیم تسلی بخش خاطر خود و آنها باشیم."
● خود حقیقیتان را کشف کنید.
ببینید که واقعاً چه کسی هستید و خود حقیقی تان را بپذیرید. دکتر فیل می گوید: "شما نیازی ندارید که خودتان را با دیگران مقایسه کنید تا بتوانید زمانی که در آینه نگاه می کنید به خود ببالید." همیشه به خاطر داشته باشید که شما شخصیت منحصر بفرد خودتان را دارید و دیدگاه دیگران در مورد شما تنها بر اساس کارهایی که انجام می دهید شکل می گیرد، نه از طریق مقایسه ی شما با دیگران.
● تصمیم بگیرید که اینقدر حس رقابت جویی نداشته باشید.
یکی از میهمانان برنامه به دکتر فیل می گوید در هر کاری که انجام می دهد روحیه رقابت جویی بسیار بالایی دارد. از تخته بازی کردن گرفته تا قرارهای ملاقات عاشقانه. او اظهار می دارد که نمیتواند طبیعت رقابت کننده ی خود را متوقف سازد.
اما دکتر فیل به او اطمینان می دهد که می تواند یک چنین کاری را انجام دهد. دکتر به او می گوید: "تو یک فرد بالغ هستی، برای خود تصمیم گیری می کنی و می توانی در زندگی نقشه های ذهنی ات را متجلی سازی." همه چیز به خودتان بستگی دارد. اگر تصمیم بگیرید که با هر کس در هر شرایطی رقابت نکنید، مطمئن باشید که می توانید از پس آن بر بیایید. مسئولیت تمام کارهایی را که انجام می دهید به عهده بگیرید و تصمیم بگیرید که تغییر کنید. رقابت حقیقی این است که بهترین انسانی باشید که می توانید.
متوجه باشید که نیاز شما به بردن جستجویی برای یافتن اعتبار و تایید از خارج است.
دکتر فیل به میهمانان برنامه خود می گوید: "ارزش فردی شما نباید وابسته به تایید و تصدیق دیگران باشد. اگر همان کسی که هستید را نشان بدهید، شاید دیگر لازم نبینید که در هر موقعیتی رقابت کنید تا رتبه اول نصیبتان گردد.
دکتر فیل خطاب به یکی دیگر از مهمان های برنامه می گوید: "شما گفتید که میخواهید بهترین باشید، بنابراین چرا سعی نمی کنید بهترین کسی باشید که می تواند تعادل را در زندگی فردی خود ایجاد نماید؟" دکتر فیل در ادامه صحبت هاش می گوید: "اگر دائماً استرس بهتر بودن را به خود تحمیل نمایید، نه تنها از نظر روانی، بلکه از نظر فیزیکی نیز به مشکل برخورد خواهید کرد.
تنها چیزی که من از شما می خواهم این است که آنقدر به خودتان اعتماد داشته باشید و برای خودتان ارزش و احترام قائل باشید که برای جلب توجه و محبت دیگران نیاز به برد در شرایط مختلف را احساس نکنید. در نهایت باید بگویم که لازم نیست حتماً شما خودتان به دنبال پذیرش بروید، گاهی اوقات بد نیست اجازه دهید که آنها به سوی شما بیایند.

منبع : پورتال مردمان


 
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه