روزه و ذکر صلوات افضل اعمال عید مبعث

روزه و ذکر صلوات افضل اعمال عید مبعث
اعمال عیدمبعث،روزه عید مبعث،ذکر صلوات

27رجب سرآغاز راهی شد تا انسان از شرک، جهل و فساد بیرون آمده و به سوی توحید، معنویت و کرامت حرکت کند؛ آری مشیت خالق هستنی بر این بود که از گریبان تاریکى، سپیده شکافته شود و فخر بنى آدم،حضرت محمد (ص) طلوع کند.

بر اساس باور مسلمانان، حضرت محمد مصطفی(ص) در غار حرا  و در سن 40 سالگی به پیامبری مبعوث شد تا پیام وحی را به مردم برساند و جهان را از شرک و بت پرستی و جهل و نادانی و تاریکی ها پاک کند.

شیعیان بر این باورند که عید مبعث در روز ۲۷ رجب عام الفیل، سال ۱۳ پیش از هجرت روی داده و همه ساله به شکرانه نعمت بزرگ رسالت پیامبر  این روز بزرگ را جشن می‌گیرند؛ برای بهره مندی از روز بزرگ و فرخنده "مبعث ختم نبوت"  اعمال مستحبی زیادی ذکر شده  که دعا، نماز، غسل مستحب و صلوات بسیار فرستادن از جمله مهمترین  اعمال این روز است.

اعمال شب و روز عید مبعث در زیر آمده است:

در مصباح از حضرت ابوجعفر امام جواد (ع) روایت شده که فرمود در رجب شبى است که از آنچه که بر آن آفتاب می تابد بهتر است و آن شب بیست و هفتم رجب است که در صبح آن پیغمبر خدا (ص) به رسالت مبعوث شد و براى آن شب اعمالی است که اگر شیعه ای از ما آن اعمال را در آن شب انجام دهد اجر عمل شصت سال می برد.

در مورد این عمل آمده است که  پس از نماز عشاء هر ساعتى از شب را تا پیش از نیمه آن بیدار شو و دوازده رکعت نماز اقامه کن و در هر رکعت حمد و سوره اى از سوره هاى کوچک مفصل ( مفصل ازسوره محمد است تا آخر قرآن) بخوان؛نمازها دو رکعتی هستند. پس از هر دو رکعت بعد از سلام؛ هفت مرتبه سوره حمد، هفت مرتبه مُعَوَّذَتَیْن، و سوره های توحید و قُلْ یا اَیُّها الْکافِرُونَ هر کدام هفت مرتبه، و سوره قدر و آیة الکرسى هر کدام را هفت مرتبه بخوان.

بعد از اتمام نماز این دعا خوانده شود:

اَلْحَمْدُ لِلّهِ الَّذى لَمْ یَتَّخِذْ وَلَداً وَلَمْ یَکُنْ لَهُ شَریکٌ فى الْمُلْکِ وَ لَمْیَکُنْ لَهُ وَلِىُّ مِنَ الذُّلِّ وَ کَبِّرْهُ تَکْبیراً اَللّهُمَّ اِنّى اَسئَلُکَ بِمَعاقِدِ عِزِّکَ عَلَى اَرْکانِ عَرْشِکَ و َمُنْتَهَى الرَّحْمَةِ مِنْ کِتابِکَ وَ بِاسْمِکَ الاْعْظَمِ الاْعْظَمِ الاْعْظَمِ وَ ذِکْرِکَ الاْعْلىَ الاْعْلىَ الاْعْلى وَ بِکَلِماتِکَ التّامّاتِ اَن  تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ اَنْ تَفْعَلَ بى ما اَنْتَ اَهْلُهُ...

ستایش خاص خدایى است که نگیرد فرزندى و نیست براى او در فرمانروایى شریکى و نیست برایش یاورى از خوارى و به بزرگى کامل بزرگش شمار، خدایا از تو خواهم به حق چیزهایى که موجبات عزتت بر پایه هاى عرشت مى باشد و به حق سرحد نهایى رحمتت از کتابت و به نام بزرگتر بزرگتر بزرگترت و به حق ذکرت که والاتر و برتر و اعلى است و به کلمات تام و تمامت....؛ سپس بخوان هر دعایى و حاجتی که داری و درود فرست بر محمد و آلش .

 انجام غسل در این شب مستحب است و زیارت حضرت امیرالمؤمنین (ع) که افضل اعمال  شب عید مبعث است.

اعمال روز عید مبعث

برای روز عید مبعث  چند  عمل ذکر شده است:

روزه روز عید مبعث یکى از چهار روزى است که در تمام سال امتیاز دارد و روزه این روز برابر است با روزه هفتاد سال است.

غسل، بسیار صلوات فرستادن و زیارت حضرت رسول و امیرالمؤمنین از جمله اعمالی است که برای روز عید مبعث ذکر شده است.

 اردبیلی ها همه ساله جشن روز مبعث را در اماکن مذهبی مساجد و حسینیه ها برگزار می کنند و با آذین بندی و چراغانی خیابانها ،معابر، مساجد و شرکت در مراسم این روز سالروز بعثت پیامبر بزرگوار اسلام را گرامی می دارند.

منبع : dari.irib.ir
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه