در مسابقات جهانی خیلی به نتیجه فکر نمی‌کنیم

به گزارش جوان ایرانی به نقل از مهر، فرزاد کوهیان در نشست خبری که امروز سه شنبه در محل سالن اجتماعات تالار بسکتبال آزادی در رابطه با تیم جوانان و اعزام این تیم به مسابقات قهرمانی جهان (یونان) برگزار شد، در رابطه با وضعیت این تیم پیش از اعزام، برنامه های آماده سازی انجام شده و تنها اردوی باقیمانده که در ترکیه برگزار می شود، توضیح داد.

وی با اشاره به مراحل اردویی تیم بسکتبال جوانان، اظهار داشت: از ۷ فروردین ماه اردوهای آماده سازی تیم جوانان برای مسابقات جهانی در سال ۹۴ شروع شد. این مرحله از اردو تا ۱۲ فروردین ادامه داشت. مراحل بعدی اردوها به فاصله کم از یکدیگر برگزار شد، طوری که تا به امروز ۶ مرحله اردو برگزار کرده ایم.

وی با بیان اینکه در مرحله اول اردوی تیم جوانان ۸۷ بازیکن مورد ارزیابی قرار گرفتند، تاکید کرد: از این تعداد ۳۰ نفر برای حضور در اردوهای بعدی انتخاب شدند. در هر مرحله اردو، یک ریزش داشتیم تا اینکه در آخرین غربالگری به یک ترکیب ۱۸ نفره رسیدیم. این ترکیب در واقع نخبگان بسکتبال هستند که از میان آنها ۱۵ نفر برای سفر به صربستان و برگزاری اردوی آماده سازی در این کشور انتخاب شده اند.

سرمربی تیم بسکتبال جوانان با بیان اینکه پس از بازگشت از اردوی صربستان، تمریناتمان در تهران را با همان ۱۵ بازیکن ادامه دادیم، گفت: روز پنجشنبه به ترکیه می رویم تا آخرین مرحله تمرینات پیش از اعزام به محل برگزاری مسابقات قهرمانی جهان را در این کشور برگزار کنیم. برای این سفر ۱۳ یا ۱۴ بازیکن از ترکیب ۱۵ نفره فعلی را در اختیار خواهیم داشت. در کل باید بگویم بازیکنان ما تمام فصل بهار را در تمرین و اردو سپری کردند.

کوهیان با اشاره به کاهش تعداد تیم های شرکت کننده در مسابقات قهرمانی جهان از ۲۴ تیم به ۱۶ تیم و رقابت آنها در قالب ۴ گروه، ارزیابی خود از تیمش و نتیجه گیری در مسابقات را این گونه عنوان کرد: .

وی در این رابطه گفت: در رده سنی جوانان کمتر بازیکنی است که دو دوره متوالی اجازه حضور در مسابقات جهانی را داشته باشد، بنابراین در هر دوره این مسابقات چهره و ترکیب تیم های شرکت کننده تغییر می کند، طوری که عملکرد تیم ها قابل پیش بینی نیست. بنابراین اینکه بگویم سطح مسابقات و تیم های شرکت کننده نسبت به دوره قبل تا چه حد تغییر خواهد داشت، سخت است.

سرمربی تیم بسکتبال جوانان ادامه داد: تاکید می کنم که در رده سنی جوانان تاکیدمان روی استعدادیابی است، باید روی آنها کار شود تا برای تیم ملی آماده شوند. در دنیا چنین نگاهی به ورزش پایه و از جمله بسکتبال وجود دارد. در این راستا اگر کارها اصولی انجام شود، نتیجه خوبی هم به همراه خواهد داشت. می توانم بگویم همه تلاشمان این است به لحاظ کیفی در مسابقات قهرمانی جهان بسکتبال خوبی ارائه دهیم و در این زمینه تلاش می کنیم. هر چند که نمی توانم بگویم در این زمینه صد در صد به اهدافمان رسیده ایم.

کوهیان در بخش دیگری از نشست خبری امروز با بیان اینکه کار با تیم جوانان را از ساده ترین سطح شروع کرد، اظهار داشت: به نسبت رشدی که بچه ها در تمرین داشتند، کم کم به سمت کارهای پیچیده تر رفتیم. البته در کل به کارهای پایه تمرکز بیشتری داشتیم. در رده سنی جوانان درصد کمتری از کارها و تمریناتی که در رده سنی بزرگسالان اجرا می شود را می توان اجرایی کرد و این به خاطر شرایط سنی آنهاست و اینکه پیچیدگی های کمتری را می توانند درک کنند.

سرمربی تیم بسکتبال جوانان یادآور شد: یکی از برنامه هایمان برای تشکیل ترکیب نهایی تیم جوانان این بود که ببینیم از میان بازیکنان دعوت شده چه تعداد می توانند زمان بیشتری در این سطح بمانند و بر همین اساس بخشی از ارزیابی هایمان را انجام دادیم. در کل می توانم بگویم از ترکیب فعلی ۳-۴ بازیکن هستند که می توانند در آینده در سطوح بالاتر و برای تیم ملی خوب کار کنند.

کوهیان با بیان اینکه نگاهش نسبت به تیم جوانان پیش از برعهده گرفتن هدایت این تیم متفاوت بود، گفت: فکر می کردم این تیم شرایطی قابل قبول تر از شرایط فعلی دارد، اما وقتی کار را شروع کردم متوجه شدم سطح بازیکنان خیلی با هم فرق می کند. عملکرد بعضی از بازیکنان پایین بود. در کل برداشت من از جوانان با تیمی که تحویل گرفتم خیلی تفاوت داشت.

این مربی با اشاره به جدایی بعضی از بازیکنان از اردو برای پیوستن به تیم های باشگاهی جهت همراهی در لیگ برتر، گفت: این در حالی بود که شاید نتیجه بازی برای تیم خیلی تاثیرگذار نبود ولی با این حال ما در میان اردو مجبور می شدیم بعضی از بازیکنان خود را در اختیار نداشته باشیم.

وی در رابطه با تغییرات ایجاد شده در ترکیب تیم جوانان نسبت به ترکیب اعزامی به مسابقات قهرمانی آسیا، خاطرنشان کرد: سه بازیکن از ترکیب آسیایی گذشته را نداریم. از جمع ۱۵ بازیکن باقیمانده هم شاید نفراتی حذف شوند که در آن مسابقات حضور داشتند. در کل حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد تیم نسبت به مسابقات قهرمانی آسیا تغییر کرده است.

سرمربی تیم بسکتبال جوانان با تاکید بر اینکه در مسابقات جهانی و در مصاف با حریفانمان کمتر به فکر نتیجه هستیم و بیشتر به رشد بازیکنان فکر می کنیم، به تیم های هم گروه اشاره کرد و گفت: آمریکا یک تیم انتخاب شده است که یکی از قدرت های مسابقات به حساب می آید. هم گروهی با این تیم را به فال نیک می گیرم چون شاید در مواقع دیگر فرصت رویارویی با آمریکا را پیدا نکنیم. در مورد کرواسی هم باید بگویم ۱۲ بازیکن این تیم انتخاب شده اند و مدت زیادی است که با هم تمرین می کنند. خود آنها اذعان دارند که این تیم نسبت به دوره قبل خیلی بهتر شده است. مصر هم تیم قلدری به لحاظ فیزیکی است، البته فیلم دیدارهای این تیم را ندیده ایم، اما همین بس که قهرمان سال پیش قاره آفریقا است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه