تیم جوان شده کشتی آزاد، جور فرنگی‌کاران را می‌کشد؟

سرویس ورزشی جوان ایرانی _ کشتی و وزنه برداری:

به گزارش جوان ایرانی، مسابقات کشتی آزاد قهرمانی بزرگسالان جهان در شرایطی از ساعت 21:30 دقیقه روز پنجشنبه آغاز خواهد شد که تیم کشورمان با ترکیبی جوان راهی چهل و هفتمین دوره این رقابت‌ها شده است.

تیم دگرگون شده کشتی آزاد در حالی به عنوان تیم دوم دوره گذشته راهی لاس‌وگاس شده که نفرات بسیار جوان و البته جدیدی در ترکیب این تیم قرار گرفته‌اند. مسعود اسماعیل‌پور، رضا افضلی، احسان لشگری، رضا یزدانی و کمیل قاسمی از جمله نفرات نامداری هستند که در ترکیب امسال نسبت به سال گذشته حضور ندارند و غیبت این نفرات عنوان‌دار بی‌تردید روی عملکرد تیم کشتی آزاد تاثیر زیادی خواهد گذاشت.

در این بین تیم روسیه نیز با ترکیبی یکدست و البته متفاوت به عنوان رقیب اصلی ایران به آمریکا آمده تا در کنار تیم کشتی آزاد آمریکا به عنوان میزبان، مثلث خطرناکی برای رسیدن به عنوان قهرمانی در سال قبل از المپیک شکل بگیرد. تیم ایران در ادوار مختلف مسابقات جهانی تا کنون 44 مدال طلا، 43 مدال نقره و 38 مدال برنز به دست آورده است.

تیم جوان شده کشتی آزاد، جور فرنگی‌کاران را می‌کشد؟ - تصویر 1

رحیمی باز هم طلا می‌خواهد

در وزن اول مسابقات جهانی، کاپیتان تیم کشتی آزاد قرار گرفته است. حسن رحیمی که یکی از زیرگیرترین کشتی‌گیران دنیا به حساب می‌آید در ششمین حضورش در مسابقات جهانی پخته‌تر از قبل شده و قصد دارد دومین طلای جهانی خود را به دست آورد. رحیمی در سال 2013 نیز صاحب مدال طلا شد و اکنون هم می‌خواهد برنز سال قبل خود در جهانی تاشکند را به طلا تبدیل کند تا ضمن کسب سهمیه المپیک بتواند گامی بلند برای موفقیت در ریو 2016 بردارد.

رحیمی که در غیاب یزدانی، کاپیتان تیم ایران نیز است امید زیادی دارد که با شکست رقیب نامدارش یعنی لبدوف روس بتواند روی سکوی اولی قرار بگیرد. با این حال او رقبای خوبی مثل خینگجیاشویلی گرجستانی و البته جونگ هاک جین از کره شمالی را سد راه خود می‌بیند. ماهر امیر اصلان‌اف آذربایجانی نیز دیگر رقیب رحیمی است. بونه رودریگز کوبایی دیگر حریف رحیمی در این وزن خواهد بود. البته از کنار نام حریف آمریکایی رحیمی در این مسابقات نیز به راحتی نمی‌توان گذشت. نایب قهرمان سال 2013 جهان از هند یعنی کومار هم این روزها خیلی آماده است.

تیم جوان شده کشتی آزاد، جور فرنگی‌کاران را می‌کشد؟ - تصویر 2

طلای احسان‌پور حتمی نیست!

در وزن 61 کیلوگرم که سهمیه المپیک ریو نیز محسوب نمی‌شود، بهنام احسان‌پور پس از کسب مدال طلای آسیا اکنون یکی از شانس‌های اصلی کسب مدال طلا است. بهنام اولین حضورش در مسابقات جهانی را تجربه می‌کند ولی پس از درخشش در مسابقات جام جهانی نشان داد که می‌تواند همچون مسعود اسماعیل‌پور در این وزن بدرخشد. احسان‌پور شاید اولین و آخرین تجربه خود را در این وزن داشته باشد و او بعد از مسابقات امسال قصد دارد برای المپیک به وزنی بالاتر برود.

حاجی علی‌یف آذری قهرمان سال گذشته جهان و بوگومویف روس به همراه دات از هند و البته رقبای کوبایی و ارمنی مهمترین رقیبان احسان‌پور هستند.

تیم جوان شده کشتی آزاد، جور فرنگی‌کاران را می‌کشد؟ - تصویر 3

محمدی به دنبال سکوی اولی

سید احمد محمدی که سال گذشته کمتر کسی تصورش را می‌کرد که حتی همراه تیم ایران راهی مسابقات جهانی شود در نهایت به مدال نقره جهان رسید، امسال یکی از شانس‌های اصلی کسب مدال طلا پیش از آغاز مسابقات است. نفر اول رنکینگ اتحادیه جهانی که از آمادگی بالایی نیز برخوردار است پس از کسب مدال نقره جهان این روزها با اعتماد به نفس بالایی مبارزه می‌کند و قهرمانی در مسابقات انتخابی تیم ملی و کنار زدن نفرات نامداری چون مسعود اسماعیل‌پور و میثم نصیری نشان از قدرت بالای محمدی دارد.

رامونوف نامدار به همراه طغرل عسکروف آذری و البته برنت مت کالف آمریکایی که در خاک آمریکا به جز طلا به مدال دیگری فکر نمی‌کند، سرنوشت این وزن را نامشخص کرده‌اند. کشتی‌گیران هند، ایتالیا و ارمنستان نیز از دیگر نامداران این وزن هستند.

تیم جوان شده کشتی آزاد، جور فرنگی‌کاران را می‌کشد؟ - تصویر 4

پلنگ جدید جویبار رونمایی می‌شود

در وزن 70 کیلوگرم زمان رونمایی از پلنگ جدید جویبار فرا رسیده است و حسن یزدانی که همین چند ماه پیش در آمریکا خودنمایی کرده بود حالا بار دیگر در این کشور قصد درخشش دارد تا این بار مدال طلایی خوش‌رنگ را به دست آورد. یزدانی بدشانس است که این وزن المپیکی نیست و اگر غیر از این بود او به راحتی آب خوردن سهمیه المپیک را کست می‌کرد با این حال او تشنه مدال طلا است و شاید بتوان از همین حالا یک مدال خوشرنگ را برای این جوان که نخستین تجربه جهانی خود را پشت سر می‌گذارد، کنار گذاشت.

ماگومد رسول گازیماگومدوف،قهرمان بازی‌های اروپایی از روسیه، ماگومد مراد گادژیف،نایب قهرمان بازی‌های اروپایی از لهستان و یاکوپ گور،نفر سوم بازی‌های اروپایی از ترکیه از جمله حریفان اصلی یزدانی هستند.

تیم جوان شده کشتی آزاد، جور فرنگی‌کاران را می‌کشد؟ - تصویر 5

باروس و رقیب جدید ایرانی

در وزن 74 کیلوگرم تمام نگاه‌ها به باروس است. باروسی که حالا بعد از 4 سال در زادگاهش قصد تکرار طلاهای خوشرنگ گذشته را دارد. از اولین مدال طلای باروس 4 سالی می‌گذرد و در آستانه المپیک ریو باروس قصد دارد یک طلای دیگر به ویترین افتخارات خود اضافه کند تا ناکامی سال گذشته نیز فراموش شود. غیبت سارگوش باور نکردنی است اما گودیف روس نیز گویا از اعجوبه روس‌ها چیزی کم ندارد. شعبانوف و سایر نفرات نیز در کنار این 2 کشتی‌گیر حضور دارند و در این بین ناشناخته‌ای به نام علیرضا قاسمی در اولین تجربه حضورش در مسابقات جهانی شاید قربانی جدید باروس باشد.

پیش از این 3 کشتی‌گیر ایرانی برابر باروس آمریکایی قربانی شده‌اند و قاسمی احتمالا آخرین قربانی این ببر آمریکایی خواهد بود. قاسمی در تورنمنت زیلکوفسکی درخشید و اول شد تا پس از اول شدن در انتخابی تیم ملی دیگر بهانه‌ای برای عدم اعزام او وجود نداشته باشد.

تیم جوان شده کشتی آزاد، جور فرنگی‌کاران را می‌کشد؟ - تصویر 6

سعدالله‌اف یا کریمی؟

جنگ اصلی در وزن 86 کیلوگرم بی‌تردید بین سعداله‌اف روس و علیرضا کریمی جوان است. کریمی با 21 سال سن بعد از درخشش در مسابقات جام جهانی در مسابقات قهرمانی آسیا نیز درخشید و به مدال طلا دست یافت. او سپس تمام رقیبان از جمله جوکار را برد تا در انتخابی تیم ملی نیز اول شود.

کریمی جوان که کشتی‌های انفجاری می‌گیرد از دوره جوانان نشان داد که می‌تواند خیلی زود یکی از ستاره‌های کشتی آزاد شود و میدان لاس‌وگاس شاید نقطه شروع این جوان خوش فکر باشد، البته بزرگترین بدشانسی کریمی همزمانی کشتی او با روزهایی است که یک روس قلدر به نام سعدالله‌اف در جهان یکه تازی می‌کند.

دارنده مدال طلا جهان سال گذشته نیز به کسی رحم نکرد و با سن کم خود تمام رقبا را برد تا نوید حضور سایتی‌اف جدیدی در دنیای کشتی داشته باشد. تقابل احتمالی این 2 کشتی‌گیر می‌تواند اوج جذابیت را به مسابقات امسال بدهد. سالاس پرز کوبایی هم که در دو دوره گذشته رقابت‌های جهانی روانه فینال شده ، یک مدعی جدی است. ابراهیم آلداتوف اوکراینی قهرمان سال 2013 هم آمده و هوشتین بلاروسی حضور دارد. سلیم باسار ترک که سال پیش سوم شد یکی دیگر از حریفان است. پیوتر یانولوف مولداویایی نفر دوم اروپا که در باکو به سعدالله‌اف باخت و ساندرو آمیناشویلی گرجستانی هم خطرناک هستند اما توانایی‌های فنی کریمی را ندارند.

تیم جوان شده کشتی آزاد، جور فرنگی‌کاران را می‌کشد؟ - تصویر 7

غیبت پلنگ و درخشش احتمالی دو روس

بزرگترین غایب مسابقات جهانی امسال شاید رضا یزدانی باشد. دارنده 2 مدال طلای جهان جایش را در آخرین روزها به عباس طحان داد تا مصدومیت او را از پا در آورد با این حال طحان تجربه بالایی ندارد و با وجود سن زیاد اولین تجربه حضور در مسابقات جهانی را پشت سر می‌گذارد، هر چند محمدیان نیز به عنوان ذخیره در کنار او قرار گرفته است.

در این وزن رقابت اصلی بین گازیموف آذربایجانی و گادیسوف روس است. 2 کشتی‌گیری که بارها به یزدانی باخته‌اند اما در مسابقات امسال در غیاب او می‌توانند به راحتی به کسب مدال طلا فکر کنند. طحان نیز هرچند امید زیادی برای ایستادن روی سکوی اولی ندارد اما می‌تواند برای کسب سهمیه المپیک امیدوار باشد.

تیم جوان شده کشتی آزاد، جور فرنگی‌کاران را می‌کشد؟ - تصویر 8

هادی مصدوم و دوئل با ماخوف

بلال ماخوف که در کشتی فرنگی نتوانست راهی فینال شود و برابر لوپز تن به شکست داد اکنون در اندیشه درخشش در کشتی آزاد است. ماخوف در آخرین روزها جایگزین گاتسالوف شد تا شاید روس‌ها را در این وزن کمک کند، البته در این وزن نباید از اکگول ترک به راحتی گذشت و دارنده مدال طلای سال گذشته جهان برای ایستادن روی سکوی اولی چیزی کم ندارد.

پرویز هادی نماینده ایران نیز پس از برد برابر کمیل قاسمی و تصاحب دوبنده تیم ایران در روزهای آخر با مصدومیت پا مواجه شد و شاید این موضوع کمی او را با مشکل مواجه کند. در صورتی که هادی بتواند به راحتی راهی مسابقات شود شاید یکی از شگفتی‌ها رقم بخورد و در سنگین وزنی کاری که کمیل قاسمی سال گذشته در آستانه انجامش بود را هادی انجام دهد. به جز ماخوف و اکگول، ری از آمریکا و زاتسیف اوکراینی به همراه کشتی‌گیران گرجستانی و آذری نیز شانس زیادی برای ایستادن روی سکوی اولی دارند.

تیم جوان شده کشتی آزاد، جور فرنگی‌کاران را می‌کشد؟ - تصویر 9

برنامه مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان به شرح زیر است:

پنجشنبه 19 شهریور

ساعت 4:45 الی 5:15 بامداد : وزن‌کشی وزن 65 کیلوگرم
ساعت 21:30 الی 3:30 بامداد روز جمعه 20 شهریور: مسابقات مقدماتی وزن 65 کیلوگرم

جمعه 20 شهریور

ساعت 4:45 الی 5:15 بامداد : وزن‌کشی اوزان 61 ، 86 و 97 کیلوگرم
ساعت 6 الی 9 صبح : رده‌بندی و فینال وزن 65 کیلوگرم کشتی ازاد
ساعت 21:30 الی 4 بامداد روز شنبه 21 شهریور: مسابقات مقدماتی اوزان 61 ، 86 و 97 کیلوگرم

شنبه 21 شهریور

ساعت 4:45 الی 5:15 صبح : وزن‌کشی اوزان 57 ، 70 ، 74 و 125 کیلوگرم
ساعت 6 الی 8:30 صبح : فینال اوزان 61 ، 86 و 97 کیلوگرم
ساعت 21:30 الی 4 بامداد روز یکشنبه 22 شهریورماه : مسابقات مقدماتی اوزان 57 ، 70 ، 74 و 125 کیلوگرم

یکشنبه 22 شهریور

ساعت 6 الی 8:30 : رده‌بندی و فینال اوزان 57 ، 70 ، 74 و 125 کیلوگرم

چهل و پنجمین مدال طلا به چه کسی می‌رسد؟

46 دوره رقابت‌های جهانی برگزار شده که تیم کشتی آزاد ایران تا کنون 44 مدال طلا 43 مدال نقره و 38 مدال برنز در این مسابقات به دست آورده است.

سال 1380 این رقابت‌ها به میزبانی کشور بلغارستان و در شهر صوفیه برگزار شد ، تیم ایران در این مسابقات با 8 کشتی‌گیر حضور یافت و صاحب سه مدال نقره توسط بابک نورزاد ، علیرضا دبیر و امیر توکلیان شد. در این رقابت‌ها 47 کشور دنیا و 222 کشتی‌گیر شرکت کردند. در پایان این رقابت‌ها تیم ایران پس از روسیه و بلغارستان با 37 امتیاز سوم شد.

سال 1381 این رقابت‌ها به میزبانی ایران و در شهر تهران برگزار شد، تیم ایران با 7 کشتی‌گیر در این رقابت‌ها حضور یافت و صاحب یک مدال طلا توسط مهدی حاجی زاده ، دو مدال نقره توسط علیرضا دبیر و علیرضا حیدری و دو مدال برنز توسط محمد طلایی و مجید خدایی شد. در این رقابت‌ها 42 کشور دنیا و 184 کشتی‌گیر شرکت کردند در پایان این مسابقات تیم ایران در خانه خود و با 44 امتیاز بالاتر از روسیه و کوبا به عنوان قهرمانی رسید.

سال 1382 این رقابت‌ها به میزبانی کشور آمریکا و در شهر نیویورک برگزار شد، تیم ایران با 7 کشتی‌گیر در این مسابقات حضور یافت و صاحب یک مدال نقره توسط علیرضا حیدری و یک مدال برنز توسط علیرضا رضایی شد. در این رقابت‌ها 61 کشور دنیا و 247 کشتی‌گیر شرکت کردند و در پایان تیم ایران پس از گرجستان و آمریکا با 31 امتیاز سوم شد. این مسابقات پیش از المپیک 2004 اتن بود.

سال 1384 این مسابقات به میزبانی کشور مجارستان و در شهر بوداپست برگزار شد، تیم ایران با 7 کشتی‌گیر در این رقابت‌ها حضور یافت و صاحب یک مدال برنز توسط سید مراد محمدی شد. در این رقابت‌ها 58 کشور دنیا و 225 کشتی‌گیر شرکت کردند که در پایان این مسابقات تیم ایران هشتم شد.

سال 1385 این رقابت ها به میزبانی کشور چین و در شهر گوانجو برگزار شد ، تیم ایران با 7 کشتی گیر در این رقابت ها حضور یافت و صاحب یک طلا توسط سید مراد محمدی ، یک نقره توسط علی اصغر بذری و دومدال برنز توسط رضا یزدانی و فردین معصومی شد. در این رقابت ها 55 کشور دنیا و 215 کشتی گیر شرکت کردند که در پایان تیم ایران پس از روسیه با 44 امتیاز دوم شد.

سال 1386 این مسابقات به میزبانی کشور آذربایجان و در شهر باکو برگزار شد، تیم ایران با 7 کشتی‌گیر در این مسابقات حضور یافت و صاحب یک مدال نقره توسط سعید ابراهیمی و یک مدال برنز توسط رضا یزدانی شد. در این رقابت‌ها 75 کشور دنیا و 298 کشتی‌گیر شرکت کردند که در پایان تیم ایران با 19 امتیاز هفتم شد، این مسابقات پیش از المپیک 2008 پکن بود.

تیم جوان شده کشتی آزاد، جور فرنگی‌کاران را می‌کشد؟ - تصویر 10

سال 1388 این رقابت‌ها به میزبانی کشور دانمارک و در شهر هرنینگ برگزار شد، تیم ایران در این رقابت‌ها با 7 کشتی‌گیر حضور یافت و صاحب یک مدال طلا توسط مهدی تقوی، یک مدال نقره توسط فردین معصومی و یک مدال برنز توسط صادق گودرزی شد. در این رقابت‌ها 49 کشور دنیا و 222 کشتی‌گیر حضور یافتند که در پایان تیم ایران با 32 امتیاز و پس از کشورهای روسیه و آذربایجان سوم شد.

سال 1389 این مسابقات به میزبانی کشور روسیه و در شهر مسکو برگزار شد ، تیم ایران در این رقابت ها با 7 کشتی‌گیر حضور یافت و صاحب یک مدال نقره توسط صادق گودرزی و یک مدال برنز توسط مراد محمدی شد. در این رقابت‌ها 64 کشور دنیا و 241 کشتی‌گیر حضور یافتند که در پایان تیم ایران با 28 امتیاز و پس از کشورهای روسیه ، آذربایجان و کوبا چهارم شد.

سال 1390 این رقابت ها به میزبانی کشور ترکیه و در شهر استانبول برگزار شد، تیم ایران در این رقابت‌ها با 7 کشتی‌گیر حضور یافت و صاحب دو مدال طلا توسط رضا یزدانی و مهدی تقوی، یک مدال نقره توسط صادق گودرزی و یک مدال برنز توسط حسن رحیمی شد. در این رقابت‌ها 54 کشور دنیا و 203 کشتی‌گیر حضور یافتند که در پایان تیم ایران با 41 امتیاز و پس از روسیه نایب قهرمان شد. این مسابقات پیش از المپیک 2012 لندن بود.

سال 1392 این رقابت‌ها به میزبانی کشور مجارستان و در شهر بوداپست برگزار شد، تیم ایران در این رقابت‌ها با 7 کشتی‌گیر حضور یافت و صاحب دو مدال طلا توسط رضا یزدانی و حسن رحیمی، یک مدال نقره توسط عزت‌الله اکبری و دو مدال برنز توسط مسعود اسماعیل‌پور و احسان لشگری شد، در این رقابت‌ها 79 کشور دنیا و 320 کشتی‌گیر حضور یافتند که در پایان این رقابت‌ها تیم ایران پس از 48 سال خارج از خانه و با 41 امتیاز بالاتر از روسیه و گرجستان قهرمان جهان شد.

سال 1393 این رقابت‌ها به میزبانی کشور ازبکستان و در شهر تاشکند برگزار شد، تیم ایران در این رقابت‌ها با 8 کشتی‌گیر حضور یافت و صاحب 3 مدال نقره توسط کمیل قاسمی، سید احمد محمدی و مسعود اسماعیل‌پور ، دو مدال برنز توسط محمد حسین محمدیان و حسن رحیمی شد. در این رقابت‌ها 75 کشور دنیا و 287 کشتی‌گیر حضور یافتند که در پایان تیم ایران پس از روسیه با 42 امتیاز نایب قهرمان شد.

به علت برگزاری رقابت‌های المپیک، مسابقات قهرمانی جهان در سال‌های 1383 ، 1387 و 1391 برگزار نشد.

چهل و هفتمین دوره رقابت‌های جهانی در شهر لاس و گاس آمریکا و پیش از المپیک 2016 برزیل برگزار می‌شود و به کشتی‌گیران اول تا پنجم اوزان 57 ، 65 ، 74 ، 86 ، 97 و 125 سهمیه المپیک داده خواهد شد. اوزان 61 و 70 کیلوگرم نیز در این مسابقات وجود دارد.

انتهای پیام/

R35366/P35350
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه