ترمزهای ذهنی خود را از میان بردارید

ترمزهای ذهنی خود را از میان بردارید,
آیا شما دیدگاه یا ایده‌هائی درباره خود و توانائی‌هایتان دارید که شما را از موفقیت‌های بزرگ و خشنودی در زندگی بازدارد؟ تقریباً همه انسان‌ها چنین ترمزهای ذهنی دارند. در این مقاله می‌آموزید که چطور اعتقاداتی در خود پرورش دهید که به شما کمک کند از دیدگاه‌ها و ایده‌های غلط که جلوی تحقق توانائی‌های بالقوه‌تان را می‌گیرد خلاص شوید. لوئیس‌هی درکتاب فوق‌العاده خود تحت عنوان ”شما می‌توانید زندگی‌تان را شفا دهید“ می‌نویسد تقریباً در تمام انسان‌ها احساس کوچک بودن و حقارتی وجود دارد که باعث می‌شود آنها به این نتیجه برسند که به اندازه کافی خوب نیستند.
ما تصور می‌کنیم به خوبی دیگران نیستیم و آنقدر شایستگی نداریم که به خواسته‌های خود در زندگی دست یافته و از آنها لذت ببرم. در اغلب موارد معتقدیم شایستگی وضعیت‌ها و چیزهای خوب را نداریم. حتی اگر سخت کار کنیم و به اهدافی با ارزش دست پیدا کنیم، باز هم معتقدیم لیاقت موفقیت‌هایمان را نداریم و اغلب، رفتارهائی می‌کنیم که موفقیت‌های ما را نابود می‌کنند. اما واقعیت این است که شما شایستگی داشتن هر چیز ارزشمند و خوبی را دارید که بر مبنای هوش و کوشش‌هایتان توانائی کسب ‌آن را دارید.
● بر موانع غلبه کنید
شما باید اعتقاداتی را که راجع به خود دارید تا جائی رشد دهید که در هر لحظه از زندگی در خدمت شما باشند. مردان و زنانی که به موفقیت‌های بزرگ در زندگی دست یافتند افرادی عادی بودند که ذهن خویش را پرورش دادند و از این طریق توانستند بر موانع سر راهشان غلبه کنند و آنقدر ادامه دادند تا به اهداف خویش رسیدند. ما مضرترین اعتقاداتی که ممکن است داشته باشید را ”اعتقادات خود محدودکننده“ می‌نامیم. این‌ها اعتقاداتی هستند که راجع به خود دارید و اکثرشان صحت ندارند با این حال شما را از پیشرفت باز می‌دارند. گاهی اوقات شما یا دیگران می‌گوئید قادر به دستیابی به برخی اهداف نیستید صرفاً به این دلیل که آموزش کافی دریافت نمی‌کنید.
● بهانه‌های خود را مورد بازبینی و پرسش قرار دهید
جاش بیلینگز می‌گوید: ”آنچه ما می‌دانیم به ما لطمه نمی‌زند بلکه آنچه تصور می‌کنیم می‌دانیم اما صحیح نیست به ما ضربه وارد می‌کند“. واقعیت این است که حقایقی که ما راجع به خود و توانائی‌هایمان می‌دانیم به ما ضربه نمی‌زند بلکه آنچه تصور می‌کنیم حقیقت دارد اما هیچ پایه‌ای ندارد مانع پیشرفت و موفقیت ما می‌شود. نقطه آغازین تغییر اعتقادات‌تان این است که جرات مورد تردید قرار دادن آنها را داشته باشید. اعتقادات و ایده‌های بنیادین خود را مورد پرسش قرار دهید.
فرضیات خود را مرور و بازبینی کنید. از خود بپرسید چه فرضیاتی درباره خود و وضعیت و توانائی‌هایم دارم که ممکن است درست نباشد؟ این یک واقعیت است که ما به بهانه‌های خود و فرضیات منفی خویش عشق می‌ورزیم. ما به دلایل و بهانه‌هائی که برای پیشرفت نکردن و متوقف ماندن می‌آوریم عشق می‌ورزیم. ریچارد باخ نویسنده معروف می‌گوید: ”اگر به نفع محدودیت‌ها و ناتوانی‌های خود استدلال کنید، بدون تردید حائز آنها خواهید شد.“ در اغلب موارد در پرونده‌های علیه خود، نقش دادستان را بازی می‌کنیم. بحث و استدلال می‌کنیم و تلاش می‌نمائیم تا به‌خود و دیگران ثابت کنیم ناتوانی‌هایمان واقعی هستند و هر چه پایه‌های منطقی این ناتوانی‌ها ضعیف‌تر باشند ما بیشتر تلاش می‌کنیم صحت و واقعی بودن آنها را به دیگران ثابت می‌کنیم. این ایده‌ها و اعتقادات هر چه که هستند، آنها را مورد تردید و بازبینی قرار دهید. تصور کنید در حوزه‌ای خاص، توانائی و اطمینانی مطلق ��ه‌خود دارید. سپس طوری عمل کنید که گوئی شکست غیرممکن است و همین‌طور هم خواهد شد.
● چند اقدام عملی
برای عملی نمودن مطالب بالا سه اقدام توصیه می‌شود:
۱) بپذیرد که در زندگی و حرفه خود حداقل به اندازه دیگران توانائی و لیاقت دارید. اگر واقعاً بخواهید، هیچ چیز نیست که نتوانید به‌دست آورید.
۲) با هر اعتقاد یا ایده‌ای که شما را از حرکت باز می‌دارد مبارزه کنید. چه می‌شد اگر شما در زمینه‌ای که احساس ناتوانی می‌کنید، توانائی فوق‌العاده‌ای داشتید؟ این تفاوت در زندگی شما چه تغییری به‌وجود می‌‌آورد؟
۳) بهانه‌تراشی برای شکست‌ها و ناکامی‌ها را متوقف کنید. در عوض حرکت رو به جلو و پیشرفت را آغاز نمائید. درباره آنچه که می‌خواهید، فکر و صحبت کنید. سپس برای تحقق آن دست به‌کار شوید. هم‌اکنون، نه فردا یا حتی یک ساعت دیگر!
نویسنده: Brian Tracy
مترجم: سمانه عطار
منبع : سایر منابع


 
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه