تداوم نسل طلایی والیبال ایران و - امید - به آینده‌ای درخشان‌تر

 

سرویس ورزشی جوان ایرانی _ بخش توپ و تور:

به گزارش جوان ایرانی، قهرمانی تیم والیبال زیر 23 سال ایران در نخستین دوره این مسابقات که در میانمار برگزار شد، آخرین عنوانی بود که فدراسیون والیبال ایران در سال‌های اخیر برای اثبات قدرت برتر خود به کشورهای آسیایی کم داشت.

تیم پسران زیر 18 سال ایران در مسابقات سال 2014 سریلانکا به عنوان قهرمانی آسیا رسید، تیم جوانان زیر 20 سال ایران در مسابقات سال 2014 بحرین بر سکوی نخست قاره کهن ایستاد و تیم ملی بزرگسالان ایران هم در مسابقات سال 2013 امارات با قدرت و با هدایت خولیو ولاسکو به عنوان قهرمانی مردان آسیا دست پیدا کرد.

یکی از ابتکارات آری گراسا، رئیس برزیلی فدراسیون جهانی والیبال (FIVB)، راه انداری مسابقات رده سنی زیر 23 سال جهان برای پر کردن فاصله بین تیم‌های جوانان و بزرگسالان بود. مسابقات قاره‌ای و جهانی این رده سنی هم به سرعت برنامه‌ریزی شد تا فدراسیون کشورهای عضو به سرعت برای حضور در مسابقات زیر 23 سال، آماده شوند.

نخستین دوره مسابقات والیبال قهرمانی زیر 23 سال آسیا در میانمار برگزار شد و شاگران پیمان اکبری با شکست دادن همه حریفان خود به فینال رسیدند. آنها در فینال هم در 3 ست متوالی کره جنوبی را شکست دادند تا نخستین جام قهرمانی زیر 23 سال آسیا به نام ایران ثبت شود. جوانان زیر 23 سال ایران با این جام، جواز حضور در مسابقات جهانی را کسب کردند.

تفاوت عمده‌ای که فدراسیون والیبال در چند سال گذشته با بسیاری از فدراسیون‌های ورزشی دیگر داشته، توجه بی وقفه و اصرار به داشتن تیم‌های پایه قدرتمند در تمام مسابقات پیش روی قاره‌ای و جهانی بوده است. همین پشتوانه‌سازی باعث شده تا به جز برخی ستاره‌های تیم ملی والیبال،‌ برای سایر پست‌ها، بازیکنان جایگزین وجود داشته و هر سال هم این پشتوانه‌ها تجدید شوند.

تشکیل اردوهای استعدادیابی که توسط ایرج مظفری، بازیکن پیشین تیم ملی و سرمربی سابق تیم نوجوانان به صورت سیستماتیک و کلاس بندی شده انجام شد، منظم‌ترین تلاش مدون فدراسیون والیبال برای کشف استعدادها بود که به نظر نمی‌رسد از آن استفاده چندانی شده باشد.

در هر حال درک اهمیت پشتوانه‌سازی برای تیم‌های والیبال، جامعه ورزش و هوادران این رشته را امیدوار می‌کند که نسل طلایی والیبال ایران با ستاره‌هایی مثل سعید معروف، محمد موسوی، شهرام محمودی، فرهاد ظریف و امیر غفور به پایان نرسد. قهرمانی زیر 23 ساله‌های ایران در آسیا نوید تداوم روزهای درخشان والیبال ایران را می‌دهد، «امید» به آینده‌ای درخشان‌تر و فتح قله‌های والیبال جهان.

انتهای پیام/

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه